Zespół Badań nad Literaturą Dziecięcą, Młodzieżową i Czytelnictwem działa w strukturze Instytutu Filologii Polskiej, przy Zakładzie Filologicznych Badań Interdyscyplinarnych. Został powołany Uchwałą nr 19/17 Rady Wydziału Filologicznego z dnia 14 marca 2017 roku. Jego kierownikiem jest dr hab. Anna Nosek.

W skład Zespołu wchodzą przede wszystkim badacze-literaturoznawcy, ale też pedagodzy - ze względu na specyfikę badań, ich interdyscyplinarność, a zwłaszcza przydatność metodologii literaturoznawczych i pedagogicznych w pracach badawczych nad piśmiennictwem dla dzieci i młodzieży oraz czytelnictwem.

Członkowie Zespołu współpracują z licznymi instytucjami, a zwłaszcza bibliotekami i szkołami miasta/regionu. Od 2017 roku współtworzymy nową serię wydawniczą Książnicy Podlaskiej „Bajkowa Książniczka”, która ma na celu popularyzację twórczości dla dzieci, autorstwa pisarzy Białostocczyzny i regionu.

Serdecznie zapraszamy do współpracy innych badaczy, studentów, doktorantów oraz wszystkich zainteresowanych!

Obszary badań

1. Historia literatury dziecięcej i młodzieżowej.
  2. Zapomniani pisarze dla młodych czytelników.
  3. Czytelnictwo, poradnictwo czytelnicze.
  4. Biblioterapia dzieci i młodzieży.
  5. Dziecko w literaturze i kulturze.
  6. Twórczość dla dzieci i młodzieży na pograniczu.

Działalność Zespołu

działalność naukowa: prace badawcze nad historią literatury dla dzieci i młodzieży, piśmiennictwem regionalnym; krytyczne edycje tekstów źródłowych, zwłaszcza zapomnianych twórców dla niedorosłych

– działalność popularnonaukowa: organizacja konferencji, spotkań autorskich;  popularyzacja literatury i animacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, współpraca z przedszkolami, szkołami i bibliotekami: m.in. storytelling (bajarstwo), biblioterapia; projekty popularyzujące literaturę, w tym – pisarzy regionalnych dla dzieci i młodzieży; prelekcje dla nauczycieli i bibliotekarzy; udział w pracach jury konkursów czytelniczych w Białymstoku i regionie

Skład osobowy Zespołu