Pracownicy

KIEROWNIK Zakładu: dr hab. prof. UwB Violetta Wejs-Milewska

historyk, teoretyk i antropolog literatury, radioznawca, edytor, adiunkt w Zakładzie Teorii i Antropologii Literatury Uniwersytetu w Białymstoku, zajmująca się literaturą polską XX w., rozpatrywaną interdyscyplinarnie pod kątem antropologii pogranicza kultur oraz problemów psychospołecznych w sytuacji wyobcowania, ze szczególnym uwzględnieniem okresu międzywojennego oraz kazusu emigracji polityczno-kulturalnej po 1939 r.

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

dr hab. Anna Nosek

Od 14 lat prowadzi badania z zakresu literatury polskiej (przełomu XIX i XX wieku), a w szczególności – literatury dla dzieci i młodzieży, biblioterapii oraz czytelnictwa. W swych interdyscyplinarnych zainteresowaniach łączy literaturoznawstwo z bibliotekoznawstwem oraz pedagogiką, które są nieodłącznymi elementami badań nad piśmiennictwem dla niedorosłych czytelników.

dr Katarzyna Zimnoch

Historyk, bibliotekoznawca. Zajmuje się badaniami z zakresu historii książki, prasy, bibliotek i instytucji wydawniczych w kontekście przemian cywilizacyjnych. Jest autorką monografii z zakresu historii regionalnej (Wieś Zimnochy w świetle tradycji historycznej od XV do XX w., Białystok 2006), artykułów dotyczących historii książki i bibliotek (m.in. Książka na pograniczu Korony i Litwy w epoce nowożytnej. Rekonesans badawczy;